head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  
     Zelené      
        Bílé        
       Žluté       
   Polozelené  
    Červené     
Černé & PuEr
    Ovoněné    
   Speciality   
     Bylinky     
       Káva       


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastní a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net

TOPlist


logo

Sorty a dělení čajů
Čaje dělíme dle stupně oxidace a fermentace ( pozor, často se to zaměňuje jelikož v Číně je pro tyto procesy stejný název " wo dui " ) a oblasti kde se pěstují, dle toho je taky malinko zmatek kam řadit příslušné druhy čajů například Darjeelingy první sklizně, druhé, nebo lahůdkové čaje z Nepálu a  podobně. Takže  čaje rozdělím dle oxidace a fermentace a v  příslušné sekci ještě dle oblasti a země původu u zrajících čajů také dle roku sklizně. Snad to bude takto přehlednější. Hlavně bych rád vyvrátil mýtus : černý čaj prodávaný tady v Evropě je čaj červený, černý čaj je  Pu-Er, apod. Dále taky čaje z Darjeelingu hlavně první sklizně, jsou exportovány jako červené ale v podstatě to jsou spíše oolongy, dokonce až polovina lístků jsou zelené, pak polo zelené a jen třeba třetina fermentované. Ale nelze např. čaje z Darjeelingu třídit dle čínských nebo japonských specifik, tak prosím o shovívavost a řídit se přímo názvy a konkrétním popisem čajů.  Ale tak uvádět je budu dle exportních informacích ne dle fermentace, ale bylo by to přesnější! Zařadil jsem do tohoto výběru i bylinky, směsi a kávu. Více informací o jednotlivých druzích čajů a sortách najdete taky na našem
 diskusním fóru
kde se problematice věnujeme detailněji a hlavně tam každý může přispět svojím názorem.
Čajové Moře
Zelené čaje
Jsou čaje které nejsou vůbec oxidované ( nepřesně fermentované ). Ale zato jsou bohatší na ostatní látky, které se při oxidaci ztrácejí nebo přeměňují. Zelený čaj je velmi silný antioxidant, oddaluje stárnutí a je až na vyjímky velmi povzbuzující. Lístky se sbírají, třídí a pak se suší na slunci, kovových pánvích či kotlech, někdy se i praží, suší a zpracovávají velmi rychle. V Japonsku je způsob zpracování jiný, tam se čaje zastíní aby se obohatily o chlorofyl a pak se napařují a až pak zpracovávají dále. Zelený čaj se připravuje vodou o teplotě 50 až 75°C, až na vyjímky které detailně popisuji v druzích. Doba louhování je od 3 vteřin po 4 minuty, opět krom vyjímek. Nálevů připravíme dle kvality čaje od jednoho až po třeba pět nebo i více. Barva nálevu je lehce zelenkavá, přes zelenou až po žlutozelenou. Platí to, dokud nám čaj chutná tak opět zaléváme...   Pozor, pokud zkazíme třeba příliš horkou vodou první nálev, tak většinou už i další nálevy kvalitní nebudou. Raději vodu chladnější a postupně pak teplejší. Zelené čaje pijeme ráno, dopoledne, ale ne nikdy před spaním, jsou velmi povzbuzující!  Není lepší nápoj ráno na lačno než nějaký jemný zelený čajík jako je Da Fang, Tian Mu Long Zhu, La Gua Pian, Pi Luo Chun.... Nikdy ne Yunan, a pod. to je příliš silné. Je možné taky zelené čaje pít jen z Zhongu kam doléváme vždy teplou vodu když nám zbývá tak 1/4. Takto se s oblibou pijí právě třeba Dračí Oči, Dračí Perly, Melounová Semínka a podobné druhy.
Ai Ji Baicha Macha Zelený Meč
Bílé čaje
Bílý čaj je také jako zelený bez oxidace ( nepřesně fermentace ). Keře se pěstují ve stínu, aby neměly moc chlorofylu ( není pravidlo). Používají se pupeny "tipsy", ty nejmladší lístky. Čaj je velmi jemný, téměř nepovzbuzuje, ale naopak je velmi prospěšný z duchovního hlediska, třeba před meditací, při dlouhých besedách s přáteli nebo při nějaké duševní činnosti jako třeba čtení, psaní básní, kreslení nebo při tvorbě webových prezentací :-)) Jeho účinky na tělo jsou podobné jako u zeleného čaje, jen nepovzbuzují. Barva nálevů je spíše žlutá nebo žlutozelená ne bílá :-). Čaj zaléváme vodou o teplotě 70 - 85°C. Doba louhování je od 1 minuty až po 7 minut. Nálevů je možno připravit více. Chuť je velmi jemná, až omamná.
Pai Mu Tan New Tech White
Žluté čaje
Žlutý čaj je také bez oxidace ( nepřesně fermentace ), suší se zakryt pod plachtami, pomalu a tím dochází k jeho jedinečné chuti a dalších vlastností za které je oceňován. Žlutý čaj byl brán jako daň císaři, je to velmi vzácný druh čajů. Císařská barva byla žlutá, tak proto žluté čaje. Někdy v tom je zmatek jelikož žlutý čaj nemusí být brán jako sorta, ale jen jako název. Žluté čaje zaléváme vodou teplou od 75 - 85°C. Doba louhování od 1 do 3 minut. Nálevů až pět. Barva je zlato-žlutou.
Huo Shan Huang Ya Huo Shan Yun Wu
Polozelené čaje
Neboli Oolong " čti ulong či wulong " někdy uváděn jako modrozolený čaj. Je částečně oxidovaný ( nepřesně fermentovaný ) čaj. Je to takové šampaňské mezi čaji. Oolongy středně povzbuzující, velmi chutné a vonné. Teplota vody je od 80 - 98°C. Doba louhování je od 5 vteřin do 6 minut. počet nálevů je dle kvality, až 6 a v Kung-Fu soupravě i více. Barva nálevu je žlutavá, žluto-hnědá až hnědá.
Tie Kuan Yin Din Fai Mei Zhen Jin Bai Long
Červené čaje
Jsou to plně oxidované čaje ( někdy uváděno jako fermentované jelikož v Číně je pro fermentaci a oxidaci jeden a tentýž název "Wo Dui" ). Jsou velmi povzbuzující! Chuť je velmi silná a lahodná. Teplota vody se blíží těsně k varu. Doba louhování je od pár vteřin po 5 minut. Počet nálevů je od jednoho až třeba po pět nálevů. Barva nálevu je hnědá, červeno-hnědá. Možnost připravovat na mnoho způsobů.
Sree Sibbari Dian Hong Qimen Gift Grade
Černé čaje a Tmavé čaje typu Puer.
Liu Pao a Liu An, jsou tradiční zástupci, ale řadíme k nim i Puery. U Liu Pao je oxidace úplná plus zráním se zvyšující a u Liu An není oxidace žádná, fermentace také zráním se zvyšující.
Jsou to několikanásobně fermentované čaje, (  u shu pueru úplná a pak přirozená zráním ) jejich výroba je částečně utajována. Je to jediný čaj který čím starší tím lepší. Maji specifickou chuť a vůni "aroma  budhistického kláštera".
Sheng ( zelený nebo taky syrový ) fermentace je přirozená zráním, je znám už 1700 let a je pojmenován dle okresního městečka Phu Er v provincii Yunnan.
U čaje PuEr, Phu Er nebo Pu Erh, jak chcete... rozlišujeme 2 základní druhy a to Sheng " zelený nebo někdy syrový " a Shu " černý, tmavý " ten byl poprvé vyprodukován v roce 1972 a komerčně naplno prodáván v roce 1976. Takže fámy že někdo má 40ti letý a více starý Shu PuEr je nesmysl!
Jsou to velmi povzbuzující čaje a vlastně takové léky na kdejaké neduhy. Pijí se hlavně v zimním období, ale není to podmínka. Výborný po mastném jídle nebo bolestech zažívání. Teplota vody je var, nebo spíše dle kvality kolem 95°C u Shu PuEr a kolem 85°C u Sheng PuEr. Doba louhování je od pár vteřin na Kung-Fu způsob, až 8 minut. Počet nálevů je dle kvality, až třeba 30 nálevů.
 Dobře uskladněný zrající PuEr, je jak bylo řečeno čím starší tím lepší, na každý rok 1 nálev se traduje. Barva je temně hnědá u Shu a u Sheng Puerů je zelenožlutá.

Druhy podle tvarů Pu Erh
Název čínský Název český Obrázek
Beeng Cha, Bing Cha Koláč, Svatební Koláč Beeng Cha
Tuo Cha Hnízdo Tuo Cha
Zhuan Cha, Fang Cha Cihla Zhuan Cha
Jin Gua Cha Meloun, Dýně Jin Gua Cha
Jin Cha Houba, Tibetská Houba Jin Cha
Bamboo Cha Lisování do stvolů bambusu Bamboo
Coins, Brick, ...... Mince, kostky, atd.. Coins

Jak se vyznat v receptuře?
Puery se označují recepturou např. Meng Hai 7542, z této receptury můžeme vyčíst, kdy byla receptura sestavena a schválena čínskou vládou, jaká je kvalita listu a továrnu kde byl čaj vyroben. Což nám hodně pomůže při výběru čaje a není-li možnost ochutnání čaje tak aspoň máme nějaké informace. Ukážeme si jak na to!

Receptura 7542
Rok uvedení receptury Kvalita a velikost listů, větší číslo - větší list Název Továrny
75 - 1975 4 - menší lístky 2 - Menghai Tea Factory

Jak na továrny?
Čísla továren najdete na receptruře a v tabulce název továrny, některá čísla používá i více továren,
 ( uvedeno v tabulce ). Průběžne budu doplňovat továrny, kdyby někdo měl ověřena i další čísla, neváhejte mě kontaktovat!

číslo v receptuře Továrny / Tea Factory - TF
1 CNNP, Kunming TF ( ukončení produkce již )
2 Menghai TF
3 Xia Guan TF
4 Feng Qing TF také Lan Cang
5 nevím
6 6 Famous Tea Mountains TF také používá Fu Hai TF
7 nevím
8 Haiwan TF také používá Long Shen TF
9 Lang He TF

Ovoněné čaje
Čaje se aromatizují již velmi dávno, metody jsou různé. Při sušení čaje nebo i po něm, se mezi čaj dají  vonné květy nebo jiné suroviny. Někdy i přímo mezi lístky. Používají se, květy  Jasmínu, Skořicovníku, Lotosu, Lichi, apod. Ovoněné čaje jsou výborné třeba k rybě, ale i sladkému pečivu. Aromatizují se jak zelené čaje tak Oolongy i černé čaje a dokonce i Pu-Er. Pozor na sílu těchto čajů, někdy se síla zcela schová za vůni ;-) Mezi lahůdky patří, vyšší sorty jasmínových čajů, Jasmínové  Dračí oči, Nai Xian.
Čokoládový Tea Lady Grey Orange Flower
Speciality a bylinky
Tady je to natolik rozmanité že v příslušné sekci popisuji každý druh. Jde třeba o Cesmínu Paraguayskou "maté", Salep, Káva, Roibos, Másalu, Yogi, Čaj Tuarégů, Zázvorový čaj a pod.
Maté Pampero Yogi Maté Rančo
Káva
Káva je taky výborný nápoj, sice v některých zemí velmi oblíben někde zatracován, ale my si o ní taky něco řekneme. Káva je bylina stejně jako čaj nebo Cesmína o připravě si povíme něco u jednotlivých druhů, ale detailně to tu rozepisovat nebudu. Káva stejně jako čaj má při přípravě a pití svá pravidla. Základní je pít kvalitní čerstvě upraženou a umletou kávu, žádná samoobsluhe nebo hypermarket. Semletou spotřebujeme ten den. Voda taky ne vroucí, ale asi jako na červený čaj. Možné přísady cukr, mléko a koření jako kardamom, skořice čí muškátový oříšek nebo květ.
Kávovník Ethiopia Džezva3
tea