head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastni a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net

reklama

TOPlist
    logo      
Jak, čím a na co čaj působí a co vše ovlivňuje.

Kofein versus thein
Čaj má v sobě přes 2500 chemických látek a zjišťují se další. Tyto látky ovlivňují spoustu procesů v našem těle, jak fyzických, psychických a mentálních. Každý čaj ovlivňuje naše tělo a mysl jiným způsobem. Jednotlivě a detailně se tímto budu zabývat v sekcích u jednotlivých čajů.
Zkusím tady stručně nastínit nějaké aspekty abych vás uvedl do problematiky co to je čakra, meditace, relaxace, apod. Nechci tady dělat přednášku nebo odborný výklad, jen to co se týká čajů a co s nimi souvisí. Základní látka v čaji která povzbuzuje naše tělo je thein, je to derivát kofeinu, ale je šetrný k našemu tělu, hlavně srdci, cévám a žaludku. Hlavně proto že se vstřebává jako lék, to je ze střev, pomalu a postupně. Kdežto kofein se vstřebává jako jed, alkohol apod. už ze žaludku a má razantní nástup. To je základní rozdíl mezi kofeinem a theinem.
Tea
Účinky na tělo
Na naše tělo má čaj hned několik účinků, ten první je jak bylo psáno, účinek povzbuzující, oddálí únavu, spánek a naladí nás na sport, soustředění, učení, práci a je proti stresový.
Další účinek je že Teka je termoregulátor. To znamená že v létě ochladí a v zimě zahřeje!
Ochlazující čaje co se pijí hlavně v parném létě jsou, Lung Ting, La Guan Pian, Pi Luo Chun, Tian Mu Long Cchu... Zahřívací čaje, jsou především, Pu Er, Tibetský Tea, Yogi, Másala a hutné tibetské a nepálské čaje. Říká se že čaj dokáže vyléčit nebo zpomalit i rakovinu, hlavně se to říká o Tibetském Čaji a o Pu Er, který je nazýván čínským penicilínem. Všeobecně čaje zpomalují stárnutí a pomáhají v rekonvalescenci. Normalizují střevní flóru, pomáhají při horečkách, čistí ledviny, játra. Máme různé směsi co jsou dobré třeba na zánět mandlí, chřipku, nachlazení apod.
Předcházejí také kazivosti zubů, detoxikují celé tělo a dodávají nezbytné prvky pro jeho správnou funkci. Jsou také čaje které velmi povzbuzují libido. :-) Nemusím podotýkat že špatně připravený čaj nemusí vůbec pomoci, ale může i přitížit! Je nutné dodržovat postup při přípravě! Také čaje všeobecně ovlivňují chuť k jídlu, a to i opačně, když hodně jíte! Normalizují vaši tělesnou váhu, to znamená že hubení přiberou a tlustí zhubnou.
Mnich             Mnich
Účinky na psychiku, duševno a duchovno
Další nezanedbatelné účinky čaje jsou na mentální stránku. Čaj působí na všechny směry, je druh čaje co nás uklidni, navodí meditační náladu, naopak na povzbuzení, třeba před bojem :), sportovním zápasem. Dokonce jsou čaje po kterých se člověk rozpovídá jako po víně. Každý druh čajeBojovník má jiné účinky, budu toto detailně popisovat dle mých poznatků a poznatků mých dobrých přátel. Čaj piji od 6ti let a tyto účinky pozoruji již velmi dlouho, tak snad to bude mít nějaký přínos i pro vás. Abych dokázal vše popsat a vysvětlit tak musíte pochopit problematiku čaker. Čakra znamená kolo. Ale pěkně popořádku. Už z fyziky víme že energie je nesmrtelná, jen se vždy transformuje, ale nikdy nekončí a neumírá...naše tělo není jen fyzické, ale máme hodně těl která nás obklopují, mentální, éterické, astrální atd. Vyzařujeme energii, dle toho v jakém jsme citovém rozpoložení, všiměte si třeba že někdy poznáte když se na vás někdo dívá, otočíte se a ona to je pravda, nebo když má člověk nekalé úmysly... Když někoho milujete tak to taky cítíte a hlavně každý si někdy i nevědomky chráníme náš prostor, když vám do něj někdo vstoupí poznáte to, prostě je vaše energie narušena ať pozitivně nebo negativně. Takže máme energetická těla, pak jsou čakry energetická centra a nakonec nádí rozvodné cesty neboli žíly energie.
Tibetské texty říkají že je až 350 000 nádí. Největší a nejdůležitější jsou 3 energetické tepny Ida, Pingala a Šusumna. Čakry jsou pro příjem a výdej energie, vlastně takové transformátory.
Čaker máme 7 hlavních a mnoho vedlejších. traduje se až 88 000 čaker.
Budha Číslo 7 má mystický charakter a 7x7 je pak hodnota čísla 49, také má velmi vysokou hodnotu z duchovního hlediska.  Tvar čakry si představte jako trychtýř směrující směrem do vás. Čakry se točí a to u muže opačně než u ženy. Nebo když je příslušná čakra bloknutá pak se netočí nebo má opačný směr to znamená že je dotyčný nemocen. Otáčení doleva je podstata vyjádření Jin a doprava Jang principu. 7 základních čaker je napojeno přímo na páteř, vibrují nejen energií ale i barvami, zvuky apod. V každé naše období dominuje jiná čakra, v době narození 1. pak v 2. roce 2. čakra a tak dále... Proto máme každý rok jiné priority a ty se pak vracejí, to je třeba vidět na vývoji dětí,  každý rok hledají jiné hodnoty. Takže si snadno můžeme propočítat v jakém právě roce jsme a  jaká čakra nám dominuje. Čakry můžeme ovlivňovat hodně prostředky, barvou, dechem, drahokamy, hudbou, a konečně i čaji. Tak jsme se dostali k jádru problému. Níže popíši jednotlivé základní čakry a jak ovlivňují konkrétní čaje přímo čakry se dočtete přímo v druzích čajů.
Co jsou to čakry a na co mají vliv
čakry

1. Čakra - Muladhara
Kořenová základní čakra.
Nachází se mezi genitáliemi a řitním otvorem je napojena na páteř od spodem, otvírá se směrem dolů.
1. čakra
Barva: červená
Element: země
Tělo: kosti, zuby, tlusté střevo, krev, vše pevné
Duše: pud sebezáchovy, imunita, vztah k přírodě
Mantra: LAM

Drahokam: Červený Jaspis, Granát, Hematit
Vůně: Hřebíček, Cedr

2. Čakra - Svadhistana
Sakrální čakra
Nachází  se těsně nad genitálním ochlupením. Otvírá se směrem dopředu.2. čakra
Barva: oranžová
Element: voda
Tělo: rozmnožovací orgány, ledviny, močový měchýř, vše tekuté
Duše: sexualita, mateřský nebo otcovský pud, umělecké cítění
Mantra: VAM
Drahokam: Karneol, Měsíční Kámen
Vůně: Santal, Ylang Ylang


3. Čakra - Manipura
Čakra solar-plexu
Říkáme ji  pupeční čakra dle toho kde se nachází. Otvírá se směrem dopředu.
3. čakra
Barva: žlutá až zlatožlutá
Element: oheň
Tělo: trávicí systém, žlučník, játra, vegetativní nervový systém
Duše: Síla osobnosti, schopnost velet masám lidí, vlohy a talenty
Mantra: RAM
Drahokam: Tygří Oko, Jantar, Citrín
Vůně: Bergamot, Levandule, Rozmarýn

4. Čakra - Anaháta
Srdeční čakra
Nachází se mezi prsy ve výšce srdce, otvírá se směrem dopředu.4. čakra
Barva: zelená a růžová
Element: vzduch
Tělo: srdce, kůže, nervový systém
Duše: schopnost milovat, moudrost, cit a soucit
Mantra: YAM
Drahokam: Nefrit, Jadeit, Růženín, Turmalín, Smaragd
Vůně: Růžový olej

5. Čakra - Višudhi
Krční čakra
 Nachází se na krku, otvírá se směrem dopředu.
5. čakra
Barva: Tyrkysově modrá, stříbrná
Element: éter
Tělo: Hlasivky, mandle, uši, hltan, hrtan, spodní čelist
Duše: komunikatívní schopnosti, zpěv
Mantra: HAM
Drahokam: Tyrkys, Akvamarín, Chalcedon
Vůně: Šalvěj, Eukaplyptus

6. Čakra - Adžňa
Neboli třetí oko
Nachází se na čele a  tvoří trojúhelník s fyzickýma očima. Otvírá se dopředu.

Barva: fialová, indigově modrá a žlutá6. čakra
Element: není znám
Tělo: hypofýza, obličej, malý mozek
Duše: moudrost, jasnovidnost, intelekt
Mantra: KŠAM

Drahokam: Sodalit, Laspis Lazuli
Vůně: Jamín, Máta peprná

7. Čakra - Sahasrára
Koruní čakra
 Nachází se na temeni hlavy, některé prameny uvádějí těsně nad hlavou, otvírá se směrem vzhůru.
7. čakra
Barva: bílá, zlatá, fialová
Element: není znám
Tělo: velký mozek, epifýza, lebka
Duše: víra, čiré bytí, duchovnost a její aplikace
Mantra:  ÓM
Drahokam: Křišťál, Ametyst
Vůně: Kadidlo, Lotos

tea