head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  
     Zelené      
        Bílé        
       Žluté       
   Polozelené  
    Červené     
      Černé       
    Ovoněné    
   Speciality   
     Bylinky     
       Káva       


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastní a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net

Název
 Ban Zhan Menghai TF, Ji Xin Brand, Zhuan Cha, 2002 / Zelený sheng puer, čínský čaj
Charakteristika
Zeleno hnědo bílý list s četným bílým tipsem, lístky celé, pevně rolované, někdy lehce zpřehýbané i s větvičkami. Vůně je silná, příjemná, nasládlá, po zahradním ovoci, sladkém dřevu a květinách. Čaj je hydraulicky lisován do cihly ( Zhuan Cha ) o váze cca 1000g, v bambusovém listu, papírovém přebalu a žlutém nei fei Da Yi Brand, roce 2002. Ochutnávám 10 let starý čaj. Je to typ zeleného Sheng Pu-Eru. Je to vynikající zpracování a kvalita listu. Sklizeň: 2002. Zpracování: Tradiční, ruční. Maocha: Ban Zhan. Původ: Provincie Yunnan, Ban Zhan. Produkce: Menghai TF, Jin Xi Brand.  Vynikající čaj.
Příprava
Přibližně 5g čaje na cca 150ml vložíme do zhongu, gai pei nebo konvičky a  zalijeme vodou kolem 95°C, necháme louhovat asi 30s až 3 minuty. Nebo lépe metodou na Kung Fu. Čaj snese tak 5 až 10 nálevů, na Kung fu jestě více.
Vlastnosti nálevu
Barva nálevu je lehce oranžová až zeleno žlutá. Vůně je silnější, bohatá, příjemná, sladce vegetální, lehce květinová se stopou tmavého lesního ovoce. Chuť je nasládlá, plná, příjemně dřevitá, pro čaje z Ban Zhang typická, trochu trpký tón který přechází v sladkost. Dále je lehce cítit tmavé lesní ovoce s dřevitým tónem, na patře sládnoucí a vznešený dřevitý tón je neustále v pozadí. Dozvuk je delší, sládnoucí a rovněž velmi specifický a ušlechtilý. Čaj je velmi vhodný na zrání.
Trvanlivost a cena
Trvanlivost je velká, čím starší tím lepší! Cena v roce 2012 nezjištěna, měl jsem k dispozici pouze vzorek.
Účinky na tělo a ducha
Velmi povzbuzující čaj. Vhodný na dopoledne nebo kdykoliv se chceme povzbudit. Moc dobrý na výlety a tůry. Ovlivňuje 1.,3.,6 a 7. čakru. Ale někdy to vnímám tak že je harmonizuje všechny. Je to výborné digestivum, detoxikuje, celkově výborný pro detoxikaci. Navozuje veselou, upovídanou náladu, ale ne vysmátou! Čaj má velký potencionál do budoucna, nyní v čerstvém stavu, dokáže uvolnit mnoho energie, není vhodný večer.
Fotodokumentace
Zde je čaj v suché podobě, jako nálev a vylouhované lístky.
Ban Zhan Menghai TF, Ji Xin Brand, Zhuan Cha, 2002
Ban Zhan Menghai TF, Ji Xin Brand, Zhuan Cha, 2002
Ban Zhan Menghai TF, Ji Xin Brand, Zhuan Cha, 2002
tea