head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  
     Zelené      
        Bílé        
       Žluté       
   Polozelené  
    Červené     
      Černé       
    Ovoněné    
   Speciality   
     Bylinky     
       Káva       


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastní a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net

Název
2010 CNNP Sheng Huo Fu Zhuan Cha / čínský heicha
Charakteristika
Hnědo zelený list, velmi hrubý čaj, slisovaný do cihly o váze 700g. Sekaný velký list i kousky lístků s řapíky a větvičky. Vůně je  lehce zemitá, bylinková, dřevitá, ořechová. Tradiční zpracování, kvalita dobrá. Vhodná na uskladnění i okamžitou konzumaci. Název: Sheng Huo - Život. Do čaje se přidává ušlechtilá plíseň Eurotium Cristatum. Čaj je z roku 2007 z jara až léta. Zpracování proběhlo strojně, za použítí speciálních technik. Před expedicí byl čaj v září roku 2010 na 3 roky uskladněn aby se zárodký houby - plísně, dokonale rozprostřely. Továrna: Anhua Tea Factory. Oblast: Provincie Hunan, Yiyang. Velmi zajímavý čaj.
Příprava
Přibližně 5g čaje na 100ml konvičku, louhujeme 1 minutu až 5 minut, případně zalijeme vroucí vodou a vaříme tak nad kahanem, ohříváčkem nebo jinak, asi 3 minutky. Můžem louhovat v termosce, dokonce mu to jen prospěje, nedá se přelouhovat! Je to znamenitý a vyjímečný čaj. Zkuste i s mlékem, solí nebo kořením po tibetském způsobu. Čaj snese tak 3 až 4 nálevy. Nebo čaj rozetřít na prášek, 1 až 3 lžíce vhodit do jednoho litru vody. Uvedeme do  varu, přidáme 1/4 až 1/2 mléka, lžíci másla a 50 až 100g mouky opražené na tuku a půl sklenice jáhel nebo rýže. Povařte do měkka a osolit. Nebo jen přilijte mléko.
Vlastnosti nálevu
Barva nálevu je temně žluto oranžová až hnědá. Vůně je sladká, dřevitá a jemně zemitá, ořechová. Chuť je nasládlá, silná, dřevitá a trochu svíravá, ořechová s tóny bylinek a lehce dřevitá. Dozvuk je delší, lehce svíravý, dřevitý, evokující sladkost.
Trvanlivost a cena
Trvanlivost je velká, čím starší tím lepší!. Cena v roce 2012 byla 348Kč za kus/cihlu 700g.
Účinky na tělo a ducha
Středně povzbuzující čaj. Vhodný na odpoledne nebo večer. Moc dobrý na výlety a tůry. Ovlivňuje
1. a 7. čakru. Ale někdy to vnímám tak že je harmonizuje všechny. V čínské medicíně se čaj používá na snížení krevního tlaku, cholesterolu a odbourává tuky v těle.

Fotodokumentace
Zde je čaj v suché podobě, jako nálev a vylouhované lístky.
2010CNNPshengHuoFu
2010CNNPshengHuoFu
2010CNNPshengHuoFu2010CNNPshengHuoFu
2010CNNPshengHuoFu2010CNNPshengHuoFu
2010CNNPshengHuoFu
tea