head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  
     Zelené      
        Bílé        
       Žluté       
   Polozelené  
    Červené     
      Černé       
    Ovoněné    
   Speciality   
     Bylinky     
       Káva       


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastní a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net

Název
Hubei Dong Zhuan Qing Zhuan 2011 / čínský heicha
Charakteristika
Hnědo zelený list, velmi hrubý čaj, slisovaný do cihly o váze 380g. Celý velký list i kousky lístků a větvičky. Vůně je  lehce zemitá, bylinková, dřevitá, ořechová. Tradiční zpracování, kvalita dobrá. Vhodná na uskladnění i okamžitou konzumaci. Čaj se pije hodně v Mongosku, Rusku i Číně, v chladnějších oblastech, čaj dobře spaluje tělěsné tuky i štěpí tuky ve stravě. Čaj je z roku 2010 z 2. jarní sklizně. Ochutnávám tedy asi 16 let starý čaj. Továrna: Chibi Dongzhuang Tea Company. Oblast: Provincie Hubei, Xiannning, čaj roste v hornaté oblasti na jihu Hubei. Velmi zajímavý čaj.
Příprava
Přibližně 5g čaje na 100ml konvičku, louhujeme 1 minutu až 5 minut, případně zalijeme vroucí vodou a vaříme tak nad kahanem, ohříváčkem nebo jinak, asi 3 minutky. Můžem louhovat v termosce, dokonce mu to jen prospěje, nedá se přelouhovat! Je to znamenitý a vyjímečný čaj. Zkuste i s mlékem, solí nebo kořením po tibetském způsobu. Čaj snese tak 3 až 4 nálevy. Nebo čaj rozetřít na prášek, 1 až 3 lžíce vhodit do jednoho litru vody. Uvedeme do  varu, přidáme 1/4 až 1/2 mléka, lžíci másla a 50 až 100g mouky opražené na tuku a půl sklenice jáhel nebo rýže. Povařte do měkka a osolit. Tradiční příprava v Mongolsku: Do železného hrnce dejte cca 2 litry vody a přiveďte do varu, pak přidejte cca 50 - 80g čaje a vařte 5 minut. Pak přilejte cca 400 - 600ml mléka a sůl dle chuti. Občas promíchejte a přiveďte k varu. Pak ihned podávejte. Tip: Do čaje který louhujete prvním způsobem, stačí přilít mléko dle chuti. Také zajímavý způsob.
Vlastnosti nálevu
Barva nálevu je temně žluto oranžová až hnědá. Vůně je sladká, dřevitá a jemně zemitá, ořechová. Chuť je nasládlá, silná, dřevitá a trochu svíravá, ořechová s tóny sušeného ovoce a lehkou vlnkou borového lesa. Dozvuk je delší, lehce svíravý, dřevitý, evokující sladkost.
Trvanlivost a cena
Trvanlivost je velká, čím starší tím lepší!. Cena v roce 2012 byla 178Kč za kus/cihlu 380g.
Účinky na tělo a ducha
Středně povzbuzující čaj. Vhodný na odpoledne nebo večer. Moc dobrý na výlety a tůry. Ovlivňuje
1. a 7. čakru. Ale někdy to vnímám tak že je harmonizuje všechny. Je to výborné digestivum, detoxikuje, celkově výborný pro detoxikaci. Navozuje veselou náladu, ale ne vysmátou! Je to opravdu zajímavý čaj co by neměl nikomu ujít. Výborný do chladného počasí nebo i do parných veder. Čaj je velmi bohatý na minerální látky a vitamíny.

Fotodokumentace
Zde je čaj v suché podobě, jako nálev a vylouhované lístky.
HubeiDongZhuanQingZhuan2011
HubeiDongZhuanQingZhuan2011
HubeiDongZhuanQingZhuan2011
tea