head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  
     Zelené      
        Bílé        
       Žluté       
   Polozelené  
    Červené     
      Černé       
    Ovoněné    
   Speciality   
     Bylinky     
       Káva       


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastní a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net

Název
Ya´an Kang Zhuan 1994 / Tibetský čaj, posvátný plamen
Charakteristika
Hnědo černý list středně velký celistvý, nebo i lehce trhaný s nízkým výskytem větších větviček.  Velmi zajímavé a delikátní melasově sladké vůně, trochu pečené, kaštanové a vznešené vůni na pozadí. Velmi kvalitní sorta tohoto oblíbeného čaje, který prošel několikerou fermentací. Je to druh tibetského čaje, který se má nechat vařit v mléce, s trochou jaččího másla a soli. Lze pít i klasickou přípravou. Čaj je lisován zlehka, do cihly o váze 450g. Zpracování je velmi zdlouhavé, proběhlo ručně dle tradičních postupů. Dobrý k uskladnění a dodatečnému zrání. Čaj pochází z roku 1994. Produkce: 1994. Ochutnávám tedy asi 19 let starý čaj. Čaj je přepravován koňskou karavanou z města Ya an až do Lhasy. Tyto čaje jsou baleny do nevyčiněných kůží, tak jsou namáčeny a tím ztvrdnou, čaj má uvnitř mikroklima a zraje. Původ: Provincie Sichuan, pohoří Mending, severozápadně od města Ya´an. Oblast je bohatá na srážky, prší zde asi 200 dní v roce, husté mlhy a nižší teploty jsou ideální pro pěstování tohoto čaje. Továrna: Ying Jing Tea Factory.
Příprava
Přibližně 3-4g čaje vložíme do zhongu, gai pei nebo konvičky o objemu 100ml, zalijeme vodou o teplotě 99°C, necháme louhovat asi 30s až 3 minuty. Čaj snese tak 4 nálevy a více, dle délky zrání. Byl by hřích nezkusit tento čaj na Kung-fu způsob, čaj se vychutná ve všech chuťových a vonných variací a nálevů je daleko více. Tradiční příprava: Litr vody přiveďte do varu a vhoďte asi 20g čaje, vaříme asi 20 minut. Pak se přidají dvě lžičky soli. Dolije se 0.5 l plnotučného mléka a přidá se máslo. ( původně jaččí, ale stačí kravské ) Opět se přivede do varu a servíruje ihned po té. Je to spíše čajová polévka. Ale rozhodně zkuste, budete rázem v Tibetu. :-)
Vlastnosti nálevu
Barva nálevu je hnědo oranžová. Vůně je  jemná, nasládlá lehce pečená, kaštanová, jemně sladce zemitá, příjemná a bylinková. Chuť je nasládlá, jemná, delikátní, lehce pečená, kaštanová s tónem melasy a ořechů. Dozvuk je delší, sládnoucí a rovněž velmi specifický, lehce pečený.
Trvanlivost a cena
Trvanlivost je velká, čím starší tím lepší! Cena v roce 2013 byla asi 270 Kč za kus - 450g.
Účinky na tělo a ducha
Středně povzbuzující čaj. Vhodný pro slavnostní chvíle. Stimuluje 1., 3. a 7. čakru. Navozuje dobrou a vznešenou náladu, zdravé sebevědomí a chuť do života. Osvěžující čajík, udělá dobře vašemu zažívání a vynikající v parných dnech, nebo v zimě do přetopených bytů. :-)
Fotodokumentace
Zde je čaj v suché podobě, jako nálev a vylouhované lístky.
YaanKangZhuan1994

YaanKangZhuan1994

YaanKangZhuan1994
YaanKangZhuan1994
YaanKangZhuan1994
tea