head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  
     Zelené      
        Bílé        
       Žluté       
   Polozelené  
    Červené     
      Černé       
    Ovoněné    
   Speciality   
     Bylinky     
       Káva       


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastní a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net

Název
Ya´an Xizang Cha Zhu Tiao Zhuang 2009 / Tibetský čaj
Charakteristika
Hnědo černý list středně velký celistvý, nebo i lehce trhaný s nízkým výskytem větších větviček.  Velmi zajímavé a delikátní melasově sladké vůně, trochu pečené a vznešené vůni na pozadí. Velmi kvalitní sorta tohoto oblíbeného čaje, který prošel několikerou fermentací. Je to druh tibetského čaje, který není nutno zdlouhavě vařit v mléce, s trochou jaččího másla a soli. Byla by to i škoda. Čaj je lisován - pěchován do bambusových podlouhlých košů o váze cca 400g.  Kvalita: Jin Pin, což je druhá nejvyšší kvalita tohoto čaje, určená pro bohatší Tibeťany. Zpracování je velmi zdlouhavé, proběhlo ručně dle tradičních postupů. Dobrý k uskladnění a dodatečnému zrání. Čaj pochází z druhé jarní sklizně roku 2008, po prvním ručním zpracování, musí čaj ještě minimálně jeden rok zrát. Produkce: 2009. Ochutnávám tedy asi 3 roky starý čaj. Původ: Provincie Sichuan, pohoří Mending, severozápadně od města Ya´an. Oblast je bohatá na srážky, prší zde asi 200 dní v roce, husté mlhy a nižší teploty jsou ideální pro pěstování tohoto čaje. Továrna: You Yi Tea Factory.
Příprava
Přibližně 3-4g čaje vložíme do zhongu, gai pei nebo konvičky o objemu 100ml, zalijeme vodou o teplotě 99°C, necháme louhovat asi 30s až 3 minuty. Čaj snese tak 4 nálevy a více, dle délky zrání. Byl by hřích nezkusit tento čaj na Kung-fu způsob, čaj se vychutná ve všech chuťových a vonných variací a nálevů je daleko více.
Vlastnosti nálevu
Barva nálevu je hnědo oranžová. Vůně je  jemná, nasládlá lehce pečená, jemně sladce zemitá, příjemná a bylinková. Chuť je nasládlá, jemná, delikátní, lehce pečená, medově melasová s ovocným tónem. Dozvuk je delší, sládnoucí a rovněž velmi specifický, lehce pečený.
Trvanlivost a cena
Trvanlivost je velká, čím starší tím lepší! Cena v roce 2012 byla 678Kč za kus - 400g.
Účinky na tělo a ducha
Středně povzbuzující čaj. Vhodný pro slavnostní chvíle. Stimuluje 1., 3. a 7. čakru. Navozuje dobrou a vznešenou náladu, zdravé sebevědomí a chuť do života. Osvěžující čajík, udělá dobře vašemu zažívání a vynikající v parných dnech, nebo v zimě do přetopených bytů. :-)
Fotodokumentace
Zde je čaj v suché podobě, jako nálev a vylouhované lístky.
YaanXizhangChaZhuTiaoZhunan2009
YaanXizhangChaZhuTiaoZhunan2009
YaanXizhangChaZhuTiaoZhunan2009
tea