head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  
     Zelené      
        Bílé        
       Žluté       
   Polozelené  
    Červené     
      Černé       
    Ovoněné    
   Speciality   
     Bylinky     
       Káva       


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastní a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net

Název
Big Arbor,  mid 1980, Mao Cha / sheng puer
Charakteristika
Lístky hrají všemi odstíny hnědé. Velké hrubé listy, střední lístky i tipsy s občasnými větvičkami, pocházejí ze starých čajových stromů, voní naprosto úchvatně, je cítit charakter zralého pueru, jemná květinová vůně  s dřevitými tóny. Jedná se o volně sypané lístky - mao cha. Ochutnávám minimálně 25 let starý čaj, je z poloviny 80tých let, jedná se o jarní sklizeň. Na listech je vidět Jin Hua ( zlatý květ ). Je to typ zeleného, ale již zralého Sheng Pu-Eru. Tradiční zpracování. Mao Cha: Nemíchaná a netříděná směs lístků, přirozeně rostoucích starých čajových stromů, pravděpodobně z vyšší polohy oblasti Simao. Původ: Provincie Yunnan, oblast Simao, staré čajové stromy. Čaj byl původně zakoupen pro Menghai TF, ale nevyužit, pak jej koupil Tchaiwanský sběratel. Pokud máte tu možnost tak jej rozhodně zkuste! Fantastický a prakticky nedostupný čaj!
Příprava
Přibližně 7g čaje na 100ml, vložíme do zhongu, gai pei nebo konvičky a  zalijeme vodou kolem 95°C, necháme louhovat asi 10s až 4 minuty. Čaj snese tak 7 a více nálevů. Nebo lépe na způsob Kung Fu, nálevů je daleko více. Tento čaj si rozhodně zaslouží druhý způsob!!!
Vlastnosti nálevu
Barva nálevu je čirá, jiskrně hnědá. Vůně je jemná, příjemná, vznešená s tmavými tóny a s  květinovým a dřevitým charakterem. Chuť je nasládlá, plná, příjemná, lehce květinová, tmavé chutě jsou velmi hladké, kulaté a v dáli jsou cítit zelené tóny s sladce dřevitou vlnkou s vzpomínkou zelené svěží chuti. Dozvuk je delší, sládnoucí a rovněž velmi specifický a ušlechtilý s velmi sladkým a příjemně květinovým a sladce dřevitým tmavým tónem. Květinové tóny postupují z jazyka na patro a zvolna se vytrácejí nosohltanem. Velmi příjemně a dlouze doznívají, pak se pozvolna mění v tmavé tóny a evokují příjemný dlouhotrvající pocit v ústech.
Trvanlivost a cena
Trvanlivost je velká, čím starší tím lepší!  Koupeno v roce 2011. Cena téměř 4000 kč za 100g.
Účinky na tělo a ducha
Středně povzbuzující čaj. Vhodný kdykoliv. Moc dobrý na výlety a tůry. Ovlivňuje
2., 3.,6. a 7. čakru. Ale někdy to vnímám tak že je harmonizuje všechny. Je to výborné digestivum, detoxikuje, celkově výborný pro detoxikaci. Je vhodný i pro rozjímání a meditaci. Vyborný čaj v parných dnech. Je to opravdu zajímavý čaj co by neměl nikomu ujít, opravdu vás vystřelí do výšin. Jeden z nejlepších sheng puerů co jsem kdy pil!

Fotodokumentace
Zde je čaj v suché podobě, jako nálev a vylouhované lístky.
mid1980MaoCha
mid1980MaoCha
mid1980MaoCha
tea