head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  
     Zelené      
        Bílé        
       Žluté       
   Polozelené  
    Červené     
      Černé       
    Ovoněné    
   Speciality   
     Bylinky     
       Káva       


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastní a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net

Název
Mongolský Čaj cihla, Fu Xin Pai, 2007
Charakteristika
Hnědo-zelený list, velmi hrubý čaj, slisovaný do cihly o váze 300g. Celý list i kousky lístků a větvičky. Vůně je  lehce zemitá, dřevitá, ořechová. Tradiční zpracování, kvalita dobrá. Vhodná na uskladnění i okamžitou konzumaci. Je to vlastně tibetský čaj podobný jako Huang Huan nebo Fu Zuan určen pro mongolský trh. Čaj je z roku 2007 z prosince. Ochutnávám tedy 1 rok starý čaj. Továrna: Fu Xin Pai. Oblast: Provincie Hunnan nebo Yunnan, více nezjištěno.
Příprava
Přibližně 5g čaje zalijeme vroucí vodou a vaříme tak nad kahanem, ohříváčkem nebo jinak, asi 3 minutky. Můžem louhovat v termosce, dokonce mu to jen prospěje, nedá se přelouhovat! Je to znamenitý a vyjímečný čaj. Zkuste i s mlékem, solí nebo kořením po tibetském způsobu. Čaj snese tak 3 až 4 nálevy. Nebo čaj rozetřít na prášek, 1 až 3 lžíce vhodit do jednoho litru vody. Uvedeme do  varu, přidáme 1/4 až 1/2 mléka, lžíci másla a 50 až 100g mouky opražené na tuku a půl sklenice jáhel nebo rýže. Povařte do měkka a osolit. Tradiční příprava.
Vlastnosti nálevu
Barva nálevu je temně žluto-oranžová. Vůně je sladká, dřevitá a jemně zemitá, ořechová. Chuť je nasládlá, silná, dřevitá a trochu svíravá, ořechová. Dozvuk je delší, lehce svíravý, dřevitý, evokující sladkost.
Trvanlivost a cena
Trvanlivost je velká, čím starší tím lepší!. cena v roce 2008 byla 95Kč za kus/cihlu 300g.
Účinky na tělo a ducha
Středně povzbuzující čaj. Vhodný na odpoledne nebo večer. Moc dobrý na výlety a tůry. Ovlivňuje
1. a 7. čakru. Ale někdy to vnímám tak že je harmonizuje všechny. Je to výborné digestivum, detoxikuje, celkově výborný pro detoxikaci. Navozuje veselou náladu, ale ne vysmátou! Je to opravdu zajímavý čaj co by neměl nikomu ujít.

Fotodokumentace
Zde je čaj v suché podobě jako nálev a vylouhované lístky.
Mongolský Čaj cihla
Mongolský Čaj cihla
Mongolský Čaj cihla Mongolský Čaj cihla
Mongolský Čaj cihla Mongolský Čaj cihla

tea