head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  
     Zelené      
        Bílé        
       Žluté       
   Polozelené  
    Červené     
      Černé       
    Ovoněné    
   Speciality   
     Bylinky     
       Káva       


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastní a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net

Název
Xiaguan Te Ji, Tuo Cha, 2011 / Čínský sheng puer
Charakteristika
Hnědozelenočerný list s bílým ochmýřeným tipsem, celé lístky nebo jen lehce potrhané. Vůně je jemná trávová, květinová s tóny tmavého ovoce. Čaj je lisovaný do hnízda o váze 100 g. Baleno v papírovém pytlíku o 5 ks. Je to typ zeleného Sheng Pu-Er. Je to vynikající zpracování a kvalita listu. Čaj je z roku 2011 z 26. 10., ochutnávám tedy téměř 8 let starý čajík. Maocha: Je z roku 2010-2011, směs sklizní nejvyšší kvality pro recepturu Te Ji, ta je kvalitnější než Jia Ji. Původ: Yunnan. Továrna: Xia Guan Tea Factory. Čaj je vhodné nechávat ještě zrát, klidně pro občasné popíjení již nyní.
Příprava
Přibližně 5 g čaje na 100 ml, vložíme do zhongu, gai pei nebo konvičky a  zalijeme vodou kolem 95 °C, necháme louhovat asi 10 s až 5 minut. Čaj snese 6 a více nálevů.
Vlastnosti nálevu
Barva nálevu je žlutooranžová s lehkým hnědavým odstínem. Vůně je jemná, příjemná, lehce ovocná, květinová. Chuť je nasládlá, silnější, dosud ne zcela uhlazená, vegetální s tóny květin, lesního ovoce s tóny melasy. Dozvuk je delší, sládnoucí a rovněž velmi specifický a silnější.
Trvanlivost a cena
Trvanlivost je velká, čím starší tím lepší! Cena v roce 2019 byla 30 $ za balení 5 ks jedno hnízdo 100 g, celkem tedy 500 g. Plus poplatky za dopravu, tuocha je kupována z Číny.
Účinky na tělo a ducha
Středně povzbuzující čaj. Vhodný na odpoledne nebo večer. Moc dobrý na výlety a tůry. Ovlivňuje
1. a 7. čakru. Ale někdy to vnímám tak že je harmonizuje všechny. Je to výborné digestivum, detoxikuje. Je vhodný i pro rozjímání a meditaci.

Fotodokumentace
Zde je čaj v suché podobě, jako nálev a vylouhované lístky.
XiaguanTejiTuocha2011

XiaguanTejiTuocha2011

tea