head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  
     Zelené      
        Bílé        
       Žluté       
   Polozelené  
    Červené     
      Černé       
    Ovoněné    
   Speciality   
     Bylinky     
       Káva       


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastní a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net

Název
Xiaguan Jia Ji First Grade, Tuo Cha 2003 / Čínský sheng puer
Charakteristika
Hnědo zeleno-černý list s bílým ochmýřeným tipsem, celé lístky zcela nelámané a drobné. Vůně je jemná trávová, trochu kořeněná, květinová s kafrovým tónem. Lisovaný do hnízda o váze 100g. Je to typ zeleného Sheng Pu-Er. Je to vynikající zpracování i kvalita listu, tradiční zpracování a receptura Xiaguan vyrábí Tuochy od roku 1902. Je to třída "A", ročník 2003 je považován za nejlepší ročník tohoto čaje vůbec. Mao Cha: Z oblasti Wu Liang a Bao Shan. Čaj je z roku 2003, ochutnávám 10 let starý dnes už archivní puer. Čaj je z továrny Xia Guan TF. Původ: Provincie Yunnan. Čaj je vhodný k dalšímu dozrávání, ale naprosto vynikající je již teď! Tuocha byla skladována na Taiwanu do roku 2013. Pokud máte tu možnost tak jej rozhodně zkuste!
Příprava
Přibližně 4g čaje na 100ml, vložíme do zhongu, gai pei nebo konvičky a  zalijeme vodou kolem 95°C, necháme louhovat asi 10s až 4 minuty. Čaj snese tak 3 až 5 nálevů. Nebo lépe na způsob Kung Fu, nálevů je daleko více. Tento čaj si rozhodně zaslouží druhý způsob.
Vlastnosti nálevu
Barva nálevu je žluto oranžová až hnědá. Vůně je jemná, příjemná, květinová, vznešená s tóny tmavého ovoce a kafrovou vlnkou, výrazný květový charakter se snoubí s chutí a vůní malin a ostružin. Chuť je nasládlá, plná, příjemná, lehce květinová s kafrovou vlnkou s hladkou kořenitou stopou. Dozvuk je delší, sládnoucí a rovněž velmi specifický a ušlechtilý s velmi sladkým a příjemně kořenitým dřevitým tónem. Květinové tóny postupují z jazyka na patro a zvolna se vytrácejí nosohltanem a velmi příjemně doznívají.
Trvanlivost a cena
Trvanlivost je velká, čím starší tím lepší! Cena v roce 2013 byla 300Kč plus poštovné z Taiwanu, za kus/hnízdo 100g.
Účinky na tělo a ducha
Středně povzbuzující čaj. Vhodný kdykoliv. Moc dobrý na výlety a tůry. Ovlivňuje
1. a 7. čakru. Ale někdy to vnímám tak že je harmonizuje všechny. Je to výborné digestivum, detoxikuje, celkově výborný pro detoxikaci. Je vhodný i pro rozjímání a meditaci. Je to opravdu zajímavý čaj co by neměl nikomu ujít, opravdu vás vystřelí do výšin.

Fotodokumentace
Zde je čaj v suché podobě, jako nálev a vylouhované lístky.
XG2003taiwan
XG2003taiwanXG2003taiwan
XG2003taiwanXG2003taiwan
XG2003taiwan
tea