head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  
     Nádobí      
    Pomůcky    
Příprava čaje
Voda a ohřev
Skladování
   Fotogalerie  
Porcelán
Yixing galerie


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastní a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net

TOPlist
    logo      
Skladování a zrání čajů

Čaj, jeho nákup, uchovávání, skladování a zrání.
Čaj kupujme vždy čerstvý, řídíme se  hlavně čichem a zrakem. Až na vyjímky jako Pu-Er, Liu Bao, Tibetský Čaj, platí čím čerstvější čaj, tím lepší. Zrání čajů je popsáno níže. První sklizně z oblasti Darjeeling, ale i Číny jsou dopravovány letecky, aby byly u spotřebitele co nejdříve. Pochopitelně se za to platí. Stejná věc je u čajů Pu Erh a podobných, tam se platí za kvalitní zrání, pokud teda skladujete pro sebe nebo na obchod, každopádně se Vám to vyplatí.

Kde a jak kupovat?
Hlavní zásada je tam kde mají čerstvý čaj, můžou doložit jeho původ, dobu sklizně, čerstvost ( mají ho dobře uskladněn ) a je možnost ochutnat nebo si koupit vzorek!  Samozřejmě také koukáme na cenu, balení, ochotu a další věci. Tam kde nám dají čaj do papírového pytlíku, tak bych také nekupoval, než ho donese domů může navlhnout, chytit pachy, apod.

Uchovávání a skladování.
Uchovávání čajů má několik zásad. Jiná kapitola bude o skladování a zrání čajů typu PuErh a Liu Bao. Jinak samozřejmností je skladovat čaje ve sterilních nádobách, stálé vlhkosti a teplotě, ne na světle, mimo aromatických látek. ( typické prostředí čajoven, kde nejednou jsou čaje v těsné blízkosti zapálených vonných tyčinek apod. ) Čaj samozřejmě nějak označíme, abychom věděli kdy jsme si jej pořídili a jak se jmenuje.
Dřevěná Krabička Keramická Dóza
 Čaj můžeme uchovávat v nádobách, sklěněných, plastových, dřevěných, porcelánových, plechových...o papírových krabičkách se ani zmiňovat nebudeme! Někdy je čaj také rovnou nalisován např. do bambusových stvolů, zabalen do banánových listů a jiných zajímavých způsobů balení. Já osobně se přikláním k prachovnicím z tmavého skla. Jsou i speciální plastové dózy s vakuovaným uzávěrem, ale mě prostě plast nějak nesedí!
Plastová Dóza Skleněná Prachovnice Plechová Dóza
Ale co se týká prostředí, je těch možností více. Hodně diskutované téma je třeba mrazák a lednice.
Můj názor je,že to má výhody i nevýhody. Mezi hlavní výhodu považuji, že čaj je po vyndání z mrazáku čerstvý, ale brzy ztrácí na kvalitě! Je to jako s jinými potravinami, maso také je čerstvé, ale po rozmrazení se velmi rychle kazí a nedoporučuje se znovu zmrazovat. Tak je to i s čajem. Pokud jej chcete zamrazit tak doporučuji malé porce a ihned spotřebovat. Další a hlavně výborný způsob je skladovat čaje v humidoru s klimatizací a stálou volitelnou vlhkostí. Ale je to velmi drahé, to si dovolují většinou obchody s čaji. Zkusto pro skladování udělat maximum ve Vašich možnostech, opravdu se Vám to vyplatí!

Zrání Pu Erh a podobných čajů.
Zrání čajů je kapitola sama pro sebe a je opředená fatálními omyly. Můžem to přirovnat k výchově dítěte, nebo svého domácího miláčka, třeba psa nebo kočky. Jak si jej vychováme takový bude, pokud něco zanedbáme tak to později poznáme a možná už nikdy nenapravíme. Takže opravdu nic nezanedbat. Tak dáme se do toho. Opět je nutné dodržet několik zásadních pravidel. Jako velmi důležité samozřejmě je také nákup čajů u solidních obchodníků s deklarovaným původem a kvalitou! Skladování a zrání jsou 2 rozdílné věci, takže to první jsem popsal výše, tak teď jak nechat čaj uzrát, aby nám přinesl dobrý čaj v šálku i po letech. Nebo pro obchodníky vyšší zisky za kvalitní uzrálý čaj.
Dozrávárna

1. Prostor
Kam s nimi? Tato otázka již trápila Honzu Nerudu, ale s čaji to je ještě horší. Budu popisovat možnosti co máme tady u nás, jak se čaje skladují v Číně je hezké, ale bohužel máme jiné možnosti, klima apod. Pu Er potřebuje ke skladování podmínky co popíši níže, prostory je dobře odhadnout co do velikosti. Ne každý může objetovat celý pokoj jen pro Pu Erh ( ale bylo by to krásné :-)! ) Takže máme možnosti, jako skříně, dřevěné bedny, kovové truhly, skříně.... a pod. Hlavní věc je, aby čaj netrpěl prudkými změnami teplot, vlhkosti a také přenášet ho z místa na místo 2x denně taky není ideální. Já to řeším tak že mám dřevěné krabice s větracími otvory, pro každý druh Pu Eru tedy Shu, Sheng, archívní a další čaje jako Tibetský a Liu Pao. Krabice jsou uloženy v dobře větrané skříni. Vlhkost udržuji odpařovači a v místnosti je ultrazvukový zvlhčovač s regulovatelnou volbou relativní vlhkosti, s režimem udržování zvolené vlhkosti. S funkcí ionizace, což nabíjí vzduch kladnými ionty
 ( to je vhodné hlavně když není možnost větrat ). Krabice pravidelně otvírám a větrám ještě dodatečně a občas čaje přeskládám, zkontoluji a ochutnám. Samozřejmnost je také skladovat čaj v temnu, ne na slunečním ani denním světlu.
Dozrávárny Dozrávárny

2. Vlhkost a teplota

 Skladování Pu Erů při běžné vlhkosti třeba i 10 let se nijak pozitivně neprojeví na jejich zrání, je třeba mít vlhkost kolem 60% až 70%. To není snadné, v normálních bytech v zimních měsících je vlhkost pod 40% a ani odpařovače na radiátorech a plný pokoj květin Vás nezachrání.
Je nutné, k čajům dát buď zvlhčovač nebo odpařovač.
Vlhkoměr Odpařovač snadno vytvoříme z nějaké sterilní nádoby, třeba skleněné nebo keramické, do které dáme vatu, houbičku a zalijeme vodou. Musíme si vyzkoušet jak velký odpařovač potřebujem, takže měřit vlhkoměrem a zkusit. Měřit vlhkost vlhkoměrem je více než nutné, ale zakupte kvalitní! Já měřím ve svých dozrávárnách jak elektronickým tak mechanickým a oba jsou cejchované, ale u mnoha běžných vlhkoměrů jsou velké rozdíly. Když jsem kupoval svůj, tak z pěti předvedených levnějších, čtyři ukazovaly uplně jiný údaj!. Vlhkost může kolísat, ale pozvolna žádné prudké výkyvy! Hlavně pozor na vlhkost kde se nevětrá, abych ve snaze udržet vysokou vlhkost bez větrání nechytli nějakou nežádoucí plíseň! Teplota má být stabilní od 20°C do 30°C. Kolísaní teplot pokud je pozvolné, nevadí, ba naopak, ale rychlé změny, jako větrání přímo z oken na  čaje ( hlavně v zimě ) je naprosto nežádoucí!

3. Větrání
Taky velmi důležitá věc. Hned v úvodu chci podotknout mít  Pu Erh, zavřený v krabici, skříni nebo bedně a občas ho postavit pod okna, na balkon, zahradu apod. je totální nesmysl! Tím akorát vystavíte čaj prudké změně vlhkosti a teplotě. Větrání by mělo být pozvolné, časté. Prostě vyvětrat vzduch v místosti a pak otevřít krabice, skříně nebo v čem Pu Erh skladujete. I krabice, skříně by měli mít nějaké větrací otvory!
Dozrávárny Dozrávárny

4. Druhy co k sobě patří

Patří k sobě ty co maji jednak stejný výrobní proces a zralost. Takže spolu skladovat Shu Puery, jinde Sheng Puery. A  zvlásť zralé PuEry, které již jsou zralé a máme je jen jako na skladování. 
Pochopitelně skladovat spolu větší množství, ale nepředpokládám že by někoho napadlo rozházet čaje po celém bytě, ale bude je skladovat spolu. Záměrně nepíši  za jak dlouho je Pu Er starý a vyzrálý, jelikož 30ti letý Phu Er co byl špatně skladován není zdaleka tak zralý jako 5ti letý v ideálních podmínkách! Řazení zralosti dle stáří je naprosto zcestné, několikrát jsem byl svědkem jak v čajovnách či prodejnách měli  Pu Er 5 let a byl třeba ve výloze, kde neměl podmínky na zrání, takže tomuhle nevěřit, ale spolehněte se na chuť a vůni čaje, ta Vám řekne daleko více! Další věc na co chci upozornit je skladování archívních  Pu Erů, tam už dozrávání jen ladíme, čaj vložíme do otevřeného mikrotenového sáčku ( pozor na igelitový ten nedýchá a ikdyž je otevřený tak část čaje na něj tlačí svojí váhou a může dojit k zapaření, viděl jsem hodně na netu nebo u přátel jak jej maji v obyčejných igelitech! To je velmi hrubá chyba! ).
Dozrávárny Dozrávárny

5. Ochutnávání a kontrola
Velmi důležitý bod, čas od času je dobré čaj ochutnat, zkontrolovat. Pokud nám čaj nechutná, ať už je zatuchlý nebo jinak aromatický, nebo naopak nezraje a stále stejný, tak je nutné zrání vyhodnotit a udělat opatření, snížit nebo zvýšit vlhkost, teplotu, větrání. Kontrola, vizuální, čichová a chuťová je samozřejmost také. Jakáloliv rychlá  změna barvy, vůně či chuti je nežádoucí.


Tak Vám přeji hodně dobrých uzrálých čajů a třeba je někdy spolu ochutnáme!

tea