head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  
    Motorky    
   Kaligrafie   
   Top Secret  
     PC & IT    
   Fotografie  


znak


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastni a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net

TOPlistČínská Kaligrafie

Kaligrafie se vyvinula  před 6000 lety. Japonská kaligrafie se vyvinula z čínské kaligrafie a pak se vyvíjela už jiným Kaligrafiesměrem, ale to tu popisovat nebudu, věnuji se čínské kaligrafii.Hlavně není to jen psaní nebo opisování textů. Znamená to z latinského "kal los  graf os" krása psaní. Je to meditačně relaxační činnost, kde vstupuje do popředí individualita jednice jako taková, včetně tvořivosti emocí. Kaligrafie je vlastně nejstarší metoda zanechat nějaký vzkaz, událost apod. Původně se používalo, rytí do kamenů, dřeva, písku, železa, zlata apod. pak na kůži a nakonec papír. Potom později se tato metoda a způsob psaní vyvinuli natolik že např. truhlář, malíř obrazů a nebo divadelní herec byl řemeslník, ale naopak kaligrafista byl umělec!  Pomůcky na kaligrafii vysvětlím níže, popíšu a nafotím. Kaligrafie je něco v čem se neustále zdokonalujete, stále se učíte a hlavně nikdy nemůžete dělat v jiném než kladném nalezení. Je to podobné právě jako s čaji, má to kLampa sobě velmi blízko. Kaligrafií můžete udělat radost nejen sami sobě, ale i svým blízkým, je mnoho nápadů, námětů na okrasné předměty, amulety a přáníčka. Čínská kaligrafie je založena na tom že každé slovo se neskládá jako v Latince z písmen ale jedno slovo jeden znak. Takže naučit se základy řeči trvá daleko déle než umět "pár" písmen abecedy. :-) Zkusím dále popsat jednotlivé pomůcky pro kaligrafii a  nafotím nějaké své výtvory. :-) Psát se dá na papír, látku, kameny, dřevo, sklo, keramiku, a tak dále. Můžeme i rýt do dřeva, měkkých kamenů...

Proč se věnovat kaligrafii?
Hlavní účel je právě v relaxaci kterou nám to přináší, na to navozuje uvolnění a dobrý pocit z činnosti samé, je to něco jako když někdo řídí auto jen tak pro radost, nikam nepotřebuje jet, něco zařídit, koupit... , ale jen tak se jede projet. Navíc tady můžeme něco tvořit na zvelebení svého bytu nebo jako dárek pro kamarády. Traduje se že v Číně se kaligrafové dožívali velmi vysokého věku, právě díky soustředěnosti a vůbec všem přínosům na lidskou mysl a tělo obecně. Zkuste a uvidíte...
Set              Tuše
Jak na kaligrafii?
Jednoduše,  zakoupením základních pomůcek a naučit se pár tahů. Důležité je při psaní mít páteř rovnou a být zcela uvolněný a dobře naladěn. Je krásné  že stačí se naučit jeden znak který obsahuje úplně všechny tahy a již umíte psát! Jen detail, že tento znak se ve školách kaligrafie učí několik měsíců až několik let. Ale postupem času se stane z opakováním tohoto znaku vlastně rozcvička před samotnou tvorbou kaligrafie. Obsahuje všech 8 základních tahů.
Tento znak se jmenuje: Jung - věčnost

Jung
Štětec
Štětec je dělen dle tvrdosti vlasu řazen do skupin, tvrdý, měkký a smíšený. Používají se chlupy zvířat, jako lasice, vlka, vydry, králíka, kozy, jezevce nebo i vlasů malých dětí. Vlas je zasazen do rákosu, bambusu, dřeva, keramiky, rohu nebo i kosti. Pak dělíme taky dle délky vlasu a velikosti.
Štětce                                     Set
Papír

Papír je třeba také  velmi důležité dobře vybrat! Rozhoduje tu savost, tuhost a druh povrchu a samozřejmě barva papírů. Papíry máme klížené, neklížené a polo klížené. Vyrábějí se ze zelené kůry santalového dřeva, vláken bambusu, slámy a kůry. Papíry se vyrábějí v rolích, skládané archy a nařezané bloky.
Papír
Tuš
Tuše máme pevné a tekuté.Vyrábí ze sazí,uhlí, lepidla, konzervační látky, vůní, oleje a ostatních ingrediencí které jsou výrobním tajemstvím jsou to složky jako hadí žluč, pižmo, zlato nebo perleť. Tuše jsou často vyráběny v různých tvarech, a bohatě zdobeny a často jsou zároveň sběratelským artiklem a jde o skutečně o skvosty! Vůně rozmělněné tuše na třecím kameni je opravdu úchvatná! Cítíte vůni sazí z borovice a další přísady, je to obřad...
Tuše Tuše Tuše
Třecí kámen
Třecí kámen nástroj na obroušení pevné tuše a spolu s vodou na přípravu tuše k psaní. Dle potřeby připravíme hustotu tuše. Máme velké množství kamenů, dle velikosti, hrubosti a materiálu. Některé jsou s víčkem některé bez, máme taky sběratelské skvosty, s rytým zdobením, ale tady preferuji funkčnost a skladovatelnost.
Třecí Kámen                              Třecí kámen Drak
Pečeť
Na pečetní razítko většinou používáme staré písmo  Siao Chuan " Malý Čuan" , ale není to pravidlo. Na pečeť můžeme vyrýt i několik znaků, je to vlastně podpis každého kaligrafa, je to vždy unikát a vlastně podpis. Pečeť se nejčastěji vyrábí z měkkého kamene jako je mastek, pyrofilitu, Šou Šan, nefritu, bronzu, slonoviny, kosti, dřeva, bambusu, zlata, jadeitu, achátu, atd. Výroba pečeti je důležitá a poměrně pracná jelikož znaky musíte napsat zrcadlově aby se vytiskli tak jak mají, pracovat musíte opatrně neboť kamen je i křehký, ale o to více jste pak na svou práci hrdí.
Pečetě   Pečetě
Razítkovací barva
Barva se vyrábí z cinobru, rákosové moučky a ricinového oleje. Jelikož má olejový základ tak déle schne, ale zato dobře drží a na látkách a je vodostálá. Sehnat dobrou razítkovací barvu je někdy problém. Ale když ji seženete tak vydrží velmi dlouho. Je třeba ji tak jednou za 3 měsíce rozmíchat aby se spojila vláknina s olejem.
Razítkovací Barva
Ostatní pomůcky
Mezi ty základní patří těžítka na papír, látku nebo na cokoliv co právě tvoříme. Můžou být ze dřeva, kamene, kovu.Hezké je když jsou součástí kaligrafie jako takové, na kameny namalujeme třeba nějaký verš, své jméno, přísloví, apod. Odlévací miska na tekutou tuš, nebo na přelití rozmělněné tuše je taky užitečná pomůcka. Stejně jako třeba rákosové podložky pod štětce, opěrky a držáky na štětce. Další věci už se dají nazvat vlastně materiálem jako štětec na přelakování dílka, kousky rákosu, bambusu, lýko, lepidlo...
Těžítka    Podložka a miska
tea