head
 Sorty Čajů   Příprava       Účinky        Odkazy        Kniha       Tea Racer  
     Nádobí      
    Pomůcky    
Sbírka pomůcek
Příprava čaje
Voda a ohřev
Skladování
  Fotogalerie  
Porcelán
Yixing galerie


jang jin


Tyto  stránky slouží jako pomoc při odhalování tajemství čaje, jeho účinků na těle i duchu a věcí s tím spojených. Tyto mé poznatky jsou moje vlastni a nemusí se shodovat s názory jiných lidí, větších čí menších znalců a odborníků . Předem říkám že mi je to úplně jedno! :-) Pokud by jste chtěli něco z toho co tu je uveřejnit, kontaktujte mě prosím.

Pro kontakt použijte tento mail

info@tea-earth.net


TOPlist


logo
Sbírka potřeb na čajování

Zde naleznete různá kamínka, litinové konvice, tácky a vše co je k přípravě lahodného čaje třeba.
čajování
Chao Zhou souprava
Čínská kamínka Lu Too a nádoba na ohřev vody Sha Diao. Propracovaná souprava na ohřev vody. Na rozdíl od royro, je tu regulace tahu a tudíž výkonu kamínek. Můžeme zpomalit i zcela nechat uhlíky vyhasnout. Spodní otvor nám pomáhá regulovat tah a horní v podstatě dusí. Velmi malé, ale šikovné zařízení. Sha Diao je velmi vhodné pro vaření zejména čínských čajů, podobně jako litinová konvice i Sha Diao pozitivně ovlivňuje chuť čaje. Vhodné pro nejmenší nádoby i větší konvičky díky dvěma způsoby dorazů na ohništi. Kamínka jsou signována a bohatě zdobená. Nalevo je nápis. " Tenká konvice vaří  průzračnou vodu z čistého pramene. " Uprostřed je napsáno. "  Luova kamínka - jméno autora Lu Shi Lu. " vpravo je nápis "  V kamínkách hoří dřevěné uhlí z olivového dřeva. "  Na jednom razítku jsou znaky " Nebe, peří, čaj. " Stáří je kolem roku 2000.
Chao Zhou soupravaChao Zhou soupravaChao Zhou souprava

Ryoro
Japonská kamínka ryoro mají kořeny v Číně. Nezbytný nástroj pro ohřev vody v litince či bofuře. Ryoro jsou různé druhy z materiálu, hliněné, porcelánové, různě zdobené. Mnoha velikostí a buď s pevným ohništěm, nebo vyjímatelným. V ryoro se topí dřevěným uhlím.
Ryoro Kyo
Japonská kamínka ryoro s pevným ohništěm a podstavcem. Autor je famózní současný japonský umělec Shibua Deishi a jeho dílna. Ryoro je v signovaném boxu spolu s hadříkem na kterém je razítko. Kamínka jsou bohatě zdobená tykvemi a velmi propracovaná. Jsou menšího rozměru, ale mají dobře řešené ohniště, které je na většinu nádob. Velmi hezká práce.
Ryoro kyoRyoro kyoRyoro kyo

Ryoro bambusový motiv
Toto ryoro patří mezi větší, má vyjímatelný koš a podstavec. Je signované, ale autora bohužel neznám. Je překrásně zdobené ručními malbami bambusu. Vyrobené kolem roku 1970.
Ryoro bambusový motivRyoro bambusový motivRyoro bambusový motiv

Bofura
Bofura je hliněná nádoba na ohřívaní vody na ryoro či hibaschi. Voda z bofury chutná úplně jinak než z litinky. Je vhodná zejména na japonské zelené čaje. Ale zkuste experimentovat. Je mnoho tvarů a objemů. Nezbytná součást k čajovému obřadu.
Bofura kanji znaky
Zajímavá bofura středních rozměrů s glazovanými modrými kanji znaky. Znaky se mi nepodařilo rozluštit. Dva znamenají " Nomura " což je běžné japonské příjmení. Velmi hezká práce, krásně slévá, padne na většinu kamínek ryoro a díky oblouku za který ji držíme je manipulace velmi snadná. Signovaní je s nejvyšší pravděpodobností Waraku Kawasaki. Stáří kolem roku 1980. Objem je cca 0.6 l.
Bofura kanji znakyBofura kanji znakyBofura kanji znaky

Bofura pařez
Bofura menších rozměrů, tvaru pařezu. Nápis i signatura neznámá. Bofura je vhodná pro malá ryora, nebo hibachi. Objem asi 250 ml. Stáří je kolem roku 1990, možná starší.
Bofura pařezBofura pařezBofura pařez

Bofura japan
Obyčejná, ale velmi vkusná bofura se signováním. Velmi dobře vyvážená a tvar je uzpůsoben tak, že padne na různé šířky ryora. Stáří kolem roku 2000. Objem asi 0,7 l.
Bofura japanBofura japanBofura japan
Bofura Kosai
Zajímavá bofura s reliefním povrchem, působící masívním dojmem. Velmi hezká práce, krásně slévá, padne na většinu kamínek ryoro a díky oblouku za který ji držíme je manipulace velmi snadná. Víčko má masivní knoblík, takže popálení zde nehrozí. Signovaní: Kosai Yamane. Stáří kolem roku 1940. Objem je cca 1litr.
Bofura_KosaiBofura_KosaiBofura_Kosai
Bofura Toroku
Zajímavá bofura s glazovaným dvoubarevným povrchem i vnitřkem. Velmi hezká práce, krásně slévá díky velmi louhé hubičce. Padne na většinu kamínek ryoro a díky oblouku za který ji držíme je manipulace velmi snadná. Víčko má  knoblík, takže popálení zde nehrozí. Signovaní: Toroku. Stáří kolem roku 1980. Objem je cca 0,8l.
Bofura TorokuBofura TorokuBofura Toroku
Mizusashi
Mizuzashi je nádoba či kontejner na vodu, používané při čajovém obřadu. Vodu nabíráme dřevěnou naběračkou hishaku. Jsou porcelánová i hliněná mizusashi, různých objemů a stylů.
Raku Mizusashi
Tato nádoba na vodu z Raku keramiky září všemi barvami s překrásnou lesklou glazurou. Je velmi hezky zpracovaný a velmi zachovalý. Box je signován, stejně jako mizusashi a vložen látkový obal s razítkem. Autor: Ritsuzan Fujisawa. Stáří: Kolem roku 1995. Objem je asi 1,5l.
Mizusashi_rakuMizusashi_rakuMizusashi_raku
Shino Mizusashi  Hanemon
Toto Mizuzashi je překrásné, velmi kvalitní práce. Překrásná glazura. Před vypálením se přikládají různé rostliny, které tvoří různé obrazce a pak každý kus je originál. Vyrobeno 14. generací Hanemon, skutečné jméno umělce je Hanichiro Kato. Baleno v dřevěném boxu s generační linií umělců. Objem cca jeden litr.
MizuzashiMizuzashiMizuzashi

Mizusashi  Shuho Heian
Překrásně malované mizusashi, modrou malbou přírodní scenérie na bílém kvalitním porcelánu. Velmi detailní malba. Signování je Shuho Heian. Stáří je kolem roku 1990. Objem 1 litr.
Mizusashi  Shuho HeianMizusashi  Shuho HeianMizusashi  Shuho Heian

Litinová konvice Arare tetsubin
Litinová konvice stylu šiška, je nezbytná součást k přípravě čaje. Voda z neglazované a kvalitní litinové konvice je velmi cenná a chutná. Zvýrazňuje určité chuťové a vonné složky čaje. Konvice je velmi zachovalá, vyrobená kolem roku 1940 ve městě Morioka, prefektura Iwate. Signatura: Sangen-do. Objem je asi 1,7 l.
Litinová konviceLitinová konviceLitinová konvice

Fuotaki
Fuotaki jsou podložky pod konvici, víčka konvic, hischaku, stojánku na vonné jehlánky, atd. Je to soubor podložek a opěrek, které jsou nezbytné při čajovém obřadu. Hodí se opravdu moc, znáte ten okamžik jak něco potřebujete položit a ono není kam a třeba to i pálí? Vyrobeno z japonského modrého porcelánu. Baleno v boxu. Stáří je kolem roku 1940.
FuotakiFuotaki

Mizutsugi - Suichu vějíře
Konvice na vodu s motivem vějířů. Mizutsugi slouží k dolévaní vody do litinové konvice nebo bofury. Je většího objemu, ty to konvice bývají velmi dobře vyvážené a i přes svůj objem je práce s nimi velmi snadná. Malba je velmi pěkná a detailní. Konvice je vyrobená kolem roku 1900. Objem asi 2 litry.
Mizutsugi vějířeMizutsugi vějířeMizutsugi vějíře

Nanbu - Tekki vějíř
Vějíř slouží jako podložka pod litinovou konvici či bofuru. Je vyroben ze železa. Vyroben ve městě Morioka. Je signován a je tam i papírová cedulka. Na vějíři je znak - Kotobuki, což znamená oslava.
VějířVějíř

Tác šiška
Tác ručně malovaný i lakovaný technikou Makie. Moc hezký doplněk pro čajování. Malba šišky je velmi detailní a precizní. Materiál je lakované dřevo, lakem urushi. Tác je vyroben kolem roku 1870.
TácTácTác

Sada táců kashiki
Překrásná sada  4 táců od Zohiko Mishimury. Na dřevěných tácech je ručně malováno, hroznové víno, jeřáb, langusta a květiny. Každý tác je signován. Jde o techniku lakováni urushi, která je velmi náročná. Lakování trvá i celé měsíce, je nanášeno po několika vrstvách. Tácy se používají při čajovém obřadu. Sada je balena v originálním signovaném boxu s letákem firmy. Stáří je kolem roku 1980.
KashikiKashikiKashiki

Kamínka Hibachi
Hibachi jsou původně kamínka, kterými se topilo v domě. Ale používají se i na ohřev vodu, při přípravě čaje. Do hibachi se dává rýžový popel, který má jedinečnou vlastnost, že přivádí vzduch k uhlíkům i zespodu. Tělo je vyrobeno z Kiri - pavlonie a uvnitř je měděná vyjímatelná vložka. Do hibachi je nutné dát roštík. Buď kovový, nebo hliněný. Kamínka jsou zdobená malbou. Jejich velká výhoda je, že se snadno přenáší, nepálí. Hibaschi jsou z roku 1950.
HibachiHibachi

Hůlky Hibashi
Hibashi jsou hůlky, kterými přikládáme a obsluhujeme kamínka ryoro, hibachi a podobné. Uhlíky se uchopují stejně jako hůlkami na jídlo. Kdo v tom má praxi, půjde mu to dobře. Hůlky jsou vyrobeny kolem roku 1960. Lakované dřevo technikou Wakasa. A druhé jen lakované dřevo. Materiál je měď.
HibashiHibashi
Hibashi WakasaHibashi lak
Chataku - podšálek
Chataku se používá jako podšálek při čajování. Jsou velmi bohatě zdobené, různých tvarů a vzorů. Jako materiál bývá použita měď, bronz, cín, ocel, dřevo, stříbro... Mé chataku je vyrobené za taisho éry, kolem roku 1920. Byl vyroben jako dar hostům císařské hrobky pro Musashiho, na hřbitově Tama v Hachioji, Tokio v Japonsku. Mauzoleum je vyobrazeno uprostřed chataku. Na levé straně je pavlónie, tu používá mnoho šlechtických rodů v japonsku a hodně šogunů. Na pravé straně je chryzantéma, jako znak aktuálního císaře. Tyto dva symboly jsou v Japonsku velmi slavné. Samotné chataku je ve tvaru slivoně, coby jedním ze tří prvků štěstí, shochikubai.
chataku_emperorchataku_emperor
Haisaji - náčiní na popel
Haisaji, jsou nástroje na rozhrabání, urovnání a nabíraní polela v Hibachi či v Furo při čajovém obřadu. Původně se dělaly z keramiky, později z kovu. Většinou jsou v sadě tři základní nástroje. Ale mnohdy jsou i jednotlivě nebo čtyři v sadě. Má souprava je vyrobena z mědi a černě nalakována. Rukojeti jsou obalené bambusovým listem a svázány. Na papírovém boxu je nápis na horní straně " Haisaji " a na hraně je nápis " 3 náčiní Haisaji na popel v černé barvě ". Stáří je kolem roku 1980.
HaisajiHaisajiHaisaji
Tác kotobuki
Překrásný tác černé barvy, na kterém je japonský znak " Kotobuki " to je " Štěstí ", vyskládán z skořápky mušle a přelakován. Jde o techniku lakováni urushi, která je velmi náročná. Lakování trvá i celé měsíce, je nanášeno po několika vrstvách. Tác je i s v originálním boxu s znakem Kotobuki na víku. Tác je vyroben za období Showa. Pravděpodobně kolem roku 1980.
KotobukiKotobukiKotobuki
Hůlky Hibashi Myochin
Hibashi jsou hůlky, kterými přikládáme a obsluhujeme kamínka ryoro, hibachi a podobně. Uhlíky se uchopují stejně jako hůlkami na jídlo. Hibashi jsou vyrobeny z mědi, mají na sobě vyrytý podpis uznávaného mistra jménem Muneyuki Miochin. Rodina Miochin vyráběla v Japonsku různé kovové předměty, zbraně, brnění... Je to velice slavná rodina. Hůlky mají i svůj přepravní box. Na boxu jsou tyto nápisy: " Specialita Himeji, Myochin Hibashi a Kitahorai-Do " ( pravděpodobně název obchodu či dílny ) Na Hibashi je nápsáno: " Momoo Muneyuki což je stejné jako Myochin Muneyuki a Himedži Shin Myochin. Materiál: Měď. Umělec: Muneyuki Myochin. Stáří: Kolem roku 1950.
hibashi_miochinhibashi_miochinhibashi_miochin
Chashaku Emifuza
Chashaku je odměrka na japonský práškový čaj matcha. Používá si při japonském obřadu čaje, ale i na klasické dávkování. Jde o ohnutý bambus a vytvarovaný, případně jinak zdobený. Mé chashaku, je v boxu z dřeva kiri s nápisy uvnitř, uvnitř je látkový ubrousek s razítkem a zdobené pouzdro " Chaku doga ". Na víku je japonská píseň " Waka " , pojednává o borovici jak skrz její větve vítr vydává překrásné zvuky a jak je úžasná. Na pouzdru jsou dva znaky, první je jen značka kde pasuje víko. První ze znaků je znak borovice " Matsu ", to znamená dlouhý a šťastný život v manželství, druhý znak je jeřáb " Tsuru ", to znamená dlouhý a zdravý život. Dole je podpis mistra. Mistr: Emifuza. Stáří: Kolem roku 1960.
Chashaku EmifuzaChashaku EmifuzaChashaku Emifuza
Kutani talířky Humr
Zajímavá sada pěti talířků - podšálků v dřevěném signovaném boxu, od známého keramika Tosen Kutani. Talířky jsou ručně malované a na dně je signatura mistra. Namalován je pár humrů a ornamenty. Talířky slouží jako podšálky, nebo k servírování občerstvení při japonském čajovém obřadu. Razítko: Tosen Kutani. Stáří: Kolem roku 1950. Průměr: 15 cm.
HumrHumrHumr
Chataku - oválné podšálky a ve tvaru slivoně
Chataku se používá jako podšálek při čajování. Jsou velmi bohatě zdobené, různých tvarů a vzorů. Jako materiál bývá použita měď, bronz, cín, ocel, dřevo, stříbro... Tento sepěti chataku je kruhového tvaru s velmi hezkým reliéfem. Na každém je vyobrazena jedna rostlina, jako bambus, slivoň, orchidej, pivoňka a borovice. Japonci tomu říkají Go Kunshi, je to velmi starý motiv. Stáří chataku je asi 10 let, tedy z roku cca 2000. Materiál: Měď. Druhý set je vyroben rovněž z mědi kolem roku 1990. Na chataku je napsáno významné japonské město Nagoya. Samotné chataku je ve tvaru slivoně, coby jedním ze tří prvků štěstí, shochikubai.
ChatakuChatakuChataku_nagoya
Yixing roaster - na ruční pražení čajů
Velmi dobrý nástroj, pro vlastní kreativitu při přípravě čaje. Sada obsahuje roster z yixingu s dřevěným držadlem, lihový kahan a dřevěnou násypku na čaj. Vynikající na sheng puery, oolongy, ale i zelené čaje a tmavé puery. Ruční pražení čaje má kořeny, až v dynastii Ming, hlavně v oblasti Yunnan.
Yixing roasterYixing roasterYixing roaster
Kashiki Akogi
Kashiki je obecný název pro misky a talíře na občerstvení pro japonský obřad. Toto nádobí nese razítko Akogi, to je styl staré japonské keramiky v prefektuře Mie. Má překrásnou přírodní glazuru a uvnitř je malba květin a na povrchu drak. Materiál: Keramika s přírodní glazurou. Razítko: Akogi. Stáří: Kolem roku 1940. Velikost: Průměr 20 cm.
Kashiki AkogiKashiki AkogiKashiki Akogi
Nambu Tekki litinová konvice Arare šiška
Litinová konvice stylu arare - šiška menšího objemu. Konvice je velmi hezky zpracovaná, z kvalitní litiny. Velmi hezky slévá, díky malému objemu je vhodná pro čajování pro jednoho či v páru. Signatura na konvici i víku. Materiál: Litina. Vyrobeno ve městě Morioka. Signování na konvici: Nambu Tokusei - vytvořen v Nambu. Signování na víku: Noboribetsu - okres, lokalita. Stáří: Kolem roku 1970. Objem: 500 ml.
NambuTetsubinNambuTetsubinNambuTetsubin
Kutani talířky krajina
Na talíčcích je zachycena přírodní scenérie japonské zahrady pod sopkou, talířky jsou velmi hezky ručně malované. Baleno je vše v dřevěném boxu se signaturou. Respektive je tam napsáno, " nádobí Kutani, malé podšálky ". Na každém podšálku je na dně signatura která znamená " Japonsko ". Talířky byly před asi sto lety určeny na export. Materiál: Kutani keramika. Signování: Nápis - Japonsko. Stáří: Kolem roku 1910. Průměr podšálku je téměř 20 cm.
KutaniKutaniKutani
Nambu Tekki litinová konvice Sakura
Litinová konvice ve stylu sakura - japonská třešeň. Konvice je velmi hezky zpracovaná z kvalitní litiny, na celé konvici je vzor sakury. Velmi hezky slévá, díky malému objemu je vhodná pro čajování pro jednoho či v páru. Konvice se signována. Materiál: Litina. Vyrobeno ve městě Morioka, Ivaru prefektuře. Signování na konvici: Nambu Tokusei - vytvořen v jižním Nambu. Stáří: Kolem roku 1980. Objem: 800 ml.
Nambu_SakuraNambu_SakuraNambu_Sakura
Ryoro AME
Japonská kamínka ryoro s odnímatelným ohništěm. Ryoro je velmi kvalitně zhotoveno, glazura se jmenuje AME. Kamínka jsou zdobeny blazurou AME s tóny hnědé a zlaté barvy. Jsou středního rozměru, mají dobře řešené ohniště, které je na většinu nádob. Velmi hezká práce. Stáří: Kolem roku 1950.
Ryoro_AMERyoro AMERyoro_ AME
Mizusashi  Matusennin
Překrásně malované mizusashi, jako motiv jsou travnaté rostliny. K mizusashi má i signovaný box, kde je nápis podzim a měsíc. Signování je Matusennin. Stáří je kolem roku 2000. Objem cca 2 litry.
MizusashiMizusashiMizusashi
Mosazná konvička na vodu
Tato japonská konvička má velmi zajímavé tvary, používám ji na dolévání chladné vody do litinky, nebo bofury. Velmi dobře slévá, má široké hrdlo, tak se s ní velmi dobře manipuluje. Konvička má opletené madlo a je velmi dobře zachovalá. Materiál:Mosaz, uvnitř je cín. Stáří: cca 120 let - 1890. Objem: 750 ml.
Mosazná konvičkaMosazná konvičkaMosazná konvička
Sha Diao - Bo Guo Zi
Sha Diao je velmi vhodné pro vaření zejména čínských čajů, podobně jako litinová konvice i Sha Diao pozitivně ovlivňuje chuť čaje. Materiál je velmi porézní, hrubší. Konvička hezky slévá, výborně sedí v ruce. Materiál: Červená hlína z Chao Zhou. Objem: 500ml. Stáří: Asi 2012.
ShaDiao2ShaDiao2ShaDiao2
Chagama
Chagama je tradiční japonský kotlík na vodu, který se používá v ohništi furo. Z kotlíku se nabírá horká voda bambusovou naběračkou hishaku. Materiál je nejčastěji železo - tetsubin. Tento je naopak z hlíny. Kotlík je velice bohatě zdobený. Přestože se jedná o japonskou záležitost, signování je čínské. Materiál: Hlína. Signování: To Sen nebo To Sai. Stáří: Kolem roku 1950. Objem: Asi jeden litr.
ChagamaChagamaChagama
Ryoro Akahada
Japonská kamínka ryoro na ohřev vody s podstavcem. Ryoro je velmi kvalitně zhotoveno, signováno i podstavec je signován, ohniště je součástí kamínek. Kamínka jsou s glazurou, která přechází z béžové do oranžové a zelené. Jsou středního rozměru, mají dobře řešené ohniště, které je na většinu nádob. Velmi hezká práce. Razítko: Akahada - yama. Stáří: Kolem roku 1980.
Ryoro AkahadaRyoro AkahadaRyoro Akahada
Mizusashi kyu signování  Kogetsu
Překrásně malované mizusashi, modrou malbou přírodní scenérie na bílém kvalitním porcelánu. Velmi detailní a reliéfní malba, nazývana shunzui styl. Materiál: Porcelán. Signování: Kogetsu. Stáří je kolem roku 1980. Objem 1,5 litru.
Mizusashi_KogetsuMizusashi_KogetsuMizusashi_Kogetsu
Furo a gotoku, Shunpo
Praktické otevřené furo s gotoku jsem již delší dobu potřeboval. Líbí se mi univerzálnost a ne jen omezení na jeden průměr chagamy nebo tetsubinu. Furo má tři nožky, dno není glazované, jinak je celé glazované zajímavou hnědou glazurou s hrubším vzorem. Na dno se sype popel z rýžových otrub, jako izolační vrstva. Gotoku, je trojnožka z jílu, která slouží jako rošt na který se pokládá chagama či litinka. Materiál: Hlína a jíl. Razítko: Shumpo. Stáří: Kolem roku 1980.
Furo_GotokuFuro_GotokuFuro_Gotoku
Kamínka Hibachi měděná
Hibachi jsou původně kamínka, kterými se topilo v domě. Ale používají se i na ohřev vodu, při přípravě čaje. Do hibachi se dává rýžový popel, který má jedinečnou vlastnost, že přivádí vzduch k uhlíkům i zespodu. Tělo je vyrobeno z mědi a uvnitř je měděná vyjímatelná vložka, jelikož je posuvná, dá se takto regulovat přístup vzduchu. Do hibachi je nutné dát roštík. Buď kovový, nebo hliněný - gotoku. Kamínka jsou zdobená růžnými prolisy a také štítkem, kde je napsáno " KOTOBUKI - což je slavnost a YOROKUBI - potěšení. Dále jsou tam ještě dva čínské znaky, nevím jeich význam. Jejich velká výhoda je, že se snadno přenáší, díky madéku a nepálí. Hibachi jsou z roku 1865 - 1900.
hibachi_medhibachi_medhibachi_med
Sha Diao - Bo Guo Zi - duté
Sha Diao je velmi vhodné pro vaření zejména čínských čajů, podobně jako litinová konvice i Sha Diao pozitivně ovlivňuje chuť čaje. Materiál je velmi porézní, hrubší. Uvnitř je komín, ale voda se tím ohřívá pomaleji, lépe se udržuje těsně pod varem. Konvička hezky slévá, výborně sedí v ruce. Materiál: Červená hlína z Chao Zhou. Objem: 500ml. Stáří: Asi 2013.
ShaDiaoSha Diao - Bo Guo ZiSha Diao - Bo Guo Zi
Mizusashi kyu Shonzui style, Sakuzan kiln
Překrásně malované mizusashi, modrou malbou přírodní scenérie na bílém kvalitním porcelánu. Velmi detailní modrobílá malba, nazývana Shonzui styl. Materiál: Porcelán. Signování: pec Sakuzan. Stáří je kolem roku 1980. Objem 1,5 litru.
MizusashiMizusashiMizusashi
Tetsubin Arare - šiška, litinová konvice
Litinová konvice ve stylu  oni arare - šiška. Konvice je velmi hezky zpracovaná z kvalitní litiny, na celé konvici je vzor arare, včetně víčka. Velmi hezky slévá, díky malému objemu je vhodná pro čajování pro jednoho či v páru. Konvice se signována. Materiál: Litina. Objem: 600 ml.
Litinka ArareLitinka ArareLitinka Arare
Ryoro natural glaze
Japonská kamínka ryoro na ohřev vody. Ryoro je velmi kvalitně zhotoveno s pěknými detaily. Kamínka jsou s přírodní glazurou, která přechází z béžové do hnědé a zelené. Jsou menšího rozměru, mají dobře řešené pevné ohniště. Velmi hezká práce. Stáří: Kolem roku 1965.
ryororyororyoro
Měděná konvička na vodu
Tato čínská konvička má velmi zajímavé tvary, je to kónický šestiúhelník, používám ji na dolévání chladné vody do litinky, sha diao nebo bofury. Velmi dobře slévá. Na stranách je vytlačen jak ornament tak barevné malby postav. Víčko je z jednoho kusu mosazi s reliéfem draka. Jako kus bambusu s lístky je madlo a hubičku tvoří šestiúhelník z jednoho kusu mosazi. Materiál: Mosaz a měď. Stáří: cca 50 let. Objem: 1100 ml.
Měděná konvička na voduMěděná konvička na voduMěděná konvička na vodu
Ryoro Akita
Japonská kamínka ryoro na ohřev vody. Ryoro je trochu nezvyklé, protože je rozkládací ze dvou kusů. Výborné na cesty a do přírody. Kamínka jsou menšího rozměru, mají dobře řešené pevné ohniště. Velmi hezká práce. Dílna/mistr: Akita. Stáří: Nezjištěno, pravděpodobně mezi lety 1960 - 2000. :-)
Ryoro Akita
Ryoro Akita
Ryoro Akita
Samovar s šálky a podnosem ku výročí olympiády 1980
Samovar je ruská nádoba na ohřev vody pro přípravu čaje. Historie samovarů sahá  v Rusku opravdu daleko. V první polovině 18. století byl poprvé vyroben v ruské Tule a velmi rychle se rozšířil. Byl prý vyroben dle čínského vzoru. První samovary byly na dřevěné uhlí, později na paliva jako je líh, petrolej, benzín... a nakonec elektrické. Tento samovar je na dřevené uhlí, vyroben byl dle starého vzoru z 19. století tulských mistrů, dílny bratrů Voroncových ku přiležitosti olympiády 1980 konané v SSSR. Materiál: Mosaz uvnitř pocínovaná a vnitřky šálků jsou dokonce postříbřeny. Celý set tvoří samovar, podnos, 6 šálků a návod k obsluze. Stáří: 1980. Objem cca 0,8 l.
Samovar1980
Samovar1980
Samovar1980
Samovar nerezový elektrický 1979
Samovar je ruská nádoba na ohřev vody pro přípravu čaje. Historie samovarů sahá  v Rusku opravdu daleko. V první polovině 18. století byl poprvé vyroben v ruské Tule a velmi rychle se rozšířil. Byl prý vyroben dle čínského vzoru. První samovary byly na dřevěné uhlí, později na paliva jako je líh, petrolej, benzín... a nakonec elektrické. Tento samovar je elektrický. Vzhledem k objemu téměř 3 l je vhodný pro větší skupinu lidí - rodinu. Samovar je plně funkční a vodu ohřeje do varu do 15 minut. Voda se udrží velmi dlouho horká. Materiál: Nerezová ocel, vnitřek pocínovaný, úchyty jsou z plastu. Stáří: 1979. Vyrobeno v SSSR. Objem je téměř 3 litry.
Samovar1979
Samovar1979
Samovar1979
Samovar keramický elektrický 1975
Samovar je ruská nádoba na ohřev vody pro přípravu čaje. Historie samovarů sahá  v Rusku opravdu daleko. V první polovině 18. století byl poprvé vyroben v ruské Tule a velmi rychle se rozšířil. Byl prý vyroben dle čínského vzoru. První samovary byly na dřevěné uhlí, později na paliva jako je líh, petrolej, benzín... a nakonec elektrické. Tento samovar je elektrický. Samovar je plně funkční a vodu ohřeje do varu do 10 minut. Samovar je zdoben ruční malbou květin, okrasné vzory a ve spodní části perleť. Voda se udrží velmi dlouho horká, díky masivnímu porcelánu. Materiál: Glazovaný porcelán, hubička je mosazná a tištěný návod. Stáří: 1975. Vyroben v SSSR. Objem je 2,5 litru.
Samovar1975
Samovar1975
Samovar1975
Samovar nerezový elektrický 1966 s příslušenstvím
Samovar je ruská nádoba na ohřev vody pro přípravu čaje. Historie samovarů sahá  v Rusku opravdu daleko. V první polovině 18. století byl poprvé vyroben v ruské Tule a velmi rychle se rozšířil. Byl prý vyroben dle čínského vzoru. První samovary byly na dřevěné uhlí, později na paliva jako je líh, petrolej, benzín... a nakonec elektrické. Tento samovar je elektrický. Vzhledem k objemu téměř 4 l je vhodný pro větší skupinu lidí - rodinu. Samovar je plně funkční a vodu ohřeje do varu do 15 minut. Voda se udrží velmi dlouho horká. Celý servis tvoří 6 šálků ze skla s nerezovým úchytem, 6 podšálků z nerezu, 6 lžiček z alpaky, skleněná konvice s pokličkou, cukřenka ze skla s víčkem z alpaky, nádoba na sypaný čaj je celá ze stříbra a signovaná, plus skleněný šálek na lžičky a podložka pod konvici z nerezu. Materiál: Nerezová ocel, alpaka, stříbro, sklo, vnitřek samovaru je pocínovaný, úchyty jsou z plastu. Stáří: 1966. Vyrobeno v SSSR. Objem je téměř 4 litry.
Samovar1966
Samovar1966
Samovar1966
Ryoro Shunpo
Japonská kamínka ryoro na ohřev vody. Ryoro je velmi kvalitně zhotoveno, signováno, ohniště je součástí kamínek. Kamínka jsou zdobená, ale bez glazury. Jsou spíše vyšší, takže má velmi dobrý tah, kamínka mají dobře řešené ohniště, které je na většinu nádob. Velmi hezká práce. Razítko: Shunpo. Stáří: Před rokem 2000.
Ryoro Shunpo Ryoro Shunpo Ryoro Shunpotea